
Oeigoerse activist Idris Hasan vrij
Op 12 februari 2025 lieten de Marokkaanse autoriteiten de Oeigoerse activist Idris Hasan vrij. Hasan zat 43 maanden gevangen. Marokko wilde hem uitleveren aan China, maar besloot dat uiteindelijk niet te doen. Hasan kwam op 14 februari aan in de Verenigde Staten, waar hij zich zal vestigen.
Idris Hasan, ook bekend als Yidiresi Aishan, werd in juli 2021 gearresteerd op de luchthaven van Casablanca op basis van een opsporingsbevel dat Interpol op verzoek van China had uitgevaardigd. China bestempelde Hasan als ‘terrorist’ vanwege zijn werk voor Oeigoerse organisaties. Interpol trok het opsporingsbevel later in, maar de Marokkaanse autoriteiten weigerden Hasan vrij te laten en wilden hem uitleveren aan China. Daar loopt hij gevaar op willekeurige detentie, marteling en gedwongen verdwijning.
“Uiteindelijk werd hij gered”
Amnesty International voerde actie om Hasans uitlevering aan China te voorkomen. Na zijn aankomst in de Verenigde Staten, deelde zijn vrouw, Zaynura Hasan, haar opluchting in een bericht aan Amnesty International:
“Heel erg bedankt allemaal; zonder jullie hulp hadden we mijn man niet kunnen redden. God zegene jullie allemaal… De meeste mensen hadden geen hoop, maar mensenrechtenverdedigers zoals jullie vochten voor hem – en uiteindelijk werd hij gered.”